poniedziałek, 2 lipca 2012

Czy to nie jest piramida?

To jedno z częstych pytań osób, które zapoznają się z koncepcją Klubu Konsumenta.

Tak to jest piramida, podobnie jak każda praca na etacie (idąc od góry: prezes firmy->dyrektorzy->kierownicy->pracownicy etatowi) i każda inna hierarchia, np. kościelna (papież->archybiskupi->biskupi->proboszcze->księża->wierni) itp...

Jest jednak duża różnica pomiędzy tą piramidą sprzedaży a piramidą finansową, która w większości krajów świata, w tym w większości krajów Unii Europejskiej jest nielegalna.

Piramida finansowa lub Schemat Ponziego (nazwana tak od Charlesa Ponziego, określana także jako sprzedaż lawinowa) to struktura finansowa, wzorowana na marketingu wielopoziomowym MLM (MultiLevel Marketing) i często z nim mylona.

Porównaj te definicje w wikipedii:

- http://pl.wikipedia.org/wiki/Piramida_finansowa

- http://pl.wikipedia.org/wiki/Marketing_wielopoziomowy

Piramida finansowa ma pozornie identyczną strukturę co piramida sprzedaży. Zyski węzła nie pochodzą jednak ze sprzedaży towarów lub usług, a praktycznie w całości z wpłat wnoszonych przez nowych członków struktury, pozyskanych przez węzeł i węzły potomne. Na piramidzie finansowej zyskują tylko osoby, które znajdują się u jej szczytu i wystarczająco wcześnie do niej dołączyły. Olbrzymia większość uczestników piramidy na niej traci.

W Polsce organizowanie bądź kierowanie systemem sprzedaży lawinowej jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

A jak to wygląda w 'Klubie Konsumenta'?

- nowy członek nie wnosi żadnych opłat

- zyski pochodzą tylko z prowizji za sprzedaż towarów

- każdy uczestnik nic nie traci, nawet zyskuje - kupuje taniej niż w markecie i
dodatkowo dostaje prowizję od poleconych osób.

Te trzy powyższe argumenty świadczą, że Klub Konsumenta nie jest piramidą finansową czy Schematem Ponziego, lecz jest legalnie działającym marketingiem wielopoziomowym.

I na koniec jeszcze ciekawy filmik:

1 komentarz: